. facebook
.
{[facebook_like_220]} {[plusone_m]} {[twitter_button]}

türk vatandasligindan ayrilma

icinde konsolosluk islemleri .
gönderen kozanliyizbiz • En iyi Kozanli hemserimiz | konular üye uyarma

İzinli Olarak Türk Vatandaşlığından Ayrılma

Soru: Türk vatandaşlığından izinle ayrılmak için nereye ve hangi belgelerle başvurulabilir ?
Cevap: Türk vatandaşlığından izin alarak ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, Alman makamlarından alacakları garanti belgesi (Einbürgerungszusicherung), iki adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve pasaport ile bağlı bulundukları başkonsolosluğa şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Soru: Türk vatandaşlığından izinle ayrıldığımda Türkiye'deki haklarımı kaybeder miyim ?
Cevap: Hayır. Türk vatandaşlığından izin alarak ayrılan kişilerin, Türkiye'deki haklarının kaybolmaması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu durumda olan kişilere Başkonsolosluklarca bir kimlik kartı verilmektedir(Pembe Kart). Bu kart hamillerinin ve bunların kanuni mirasçılarının, Türkiye'de, ikamet, seyahat, çalışma, yatırım, ticari faaliyet, miras, taşınır- taşınmaz mal satın alma, devretme, kiralama ve bunun gibi konularda Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam etmeleri hükme bağlanmıştır.

Soru: Eşim ve ben Türk vatandaşlığından izinle çıkarak Pembe Kart aldık. Eşim tekrar Türk vatandaşlığına girmek için müracaat etti, ancak henüz bir cevap gelmedi. Bu arada çocuğumuz oldu. Doğum tutanakları Türkiye´ye gönderildi. Ancak, konsolosluktan aldığımız cevaba göre Nüfus İdaresi, Türk vatandaşı olmadığımız için çocuğun doğum kaydını yapmamış ve tutanakları iade etmiş.
Cevap: Yeniden Türk vatandaşlığına alındıktan sonra çocuğun Nüfus müracaatının yenilenmesi gerekmektedir.

Soru: Ailece Alman vatandaşlığına geçmek istiyoruz. Alman makamlarından, adımıza düzenlenmiş " Vatandaşlığa Alınma Garanti Belgesi" aldık. Türk vatandaşlığından çıkma izni için başvurmak istiyoruz. Beş kişilik bir aileyiz. Beraberimizde hangi evrakları getirmemiz gerekir ?
Cevap: 15 yaşından büyük çocuklarınız ile birlikte sizin ve eşinizin başvurusu gerekmektedir. Başkonsolosluğa giderken, sizin, eşinizin ve çocuklarınızın pasaportlarını, nüfus cüzdanlarını, yine sizin ve eşinizin altışar adet vesikalık fotoğrafını, garanti belgenizin aslını ve bir de fotokopisini beraberinizde götürmeniz gerekmektedir.

Soru: Ben anne olarak iki çocuğum ile Alman vatandaşlığına geçmek istiyorum. Eşimden boşandım ve mahkeme kararı ile çocuklarımın velayeti bana verildi. Alman makamları üçümüz adına " Vatandaşlığa Alınma Garanti Belgesi" düzenlediler. Çocuklarım yedi ve onyedi yaşında. Türk vatandaşlığından çıkma izni almak için ne yapmamız gerekir ?
Cevap: Boşandıktan sonra yeni bir nüfus cüzdanı almanız gerekir. Alman makamlarınca düzenlenen belgede de yeni medeni durumunuza göre gerekli değişiklik yapılmalıdır. Daha sonra çocuklarınızın velayetlerinin size verildiğini gösteren, Türk mahkemesinden alınmış kararın aslı ve iki adet örneği, çocuklarınızın nüfus cüzdanları, garanti belgesinin aslı ve örneği, altı adet vesikalık fotoğrafınız ile nüfus cüzdanı, pasaportunuz ve on yedi yasındaki çocugunuz ile başkonsolosluğa gitmeniz gerekmektedir.

Soru: Ben, eşim ve çocuklarım Türk vatandaşlığından çıkma müracaatı yapmak istiyoruz. Ancak 18 yaşından büyük zihinsel özürlü bir çocuğumuz var. Bu çocuğun Türk vatandaşlığından çıkması nasıl olacak ?
Cevap: Zihinsel özürlü ve 18 yaşından büyük kişilerin hukuki işlemleri Sulh Hukuk Mahkemesinin vasi tayin ettiği kişi vasıtası ile yapılabilir. Zihinsel özürlü kişilerle ilgili olarak, vasi tayin edilmiş olsa bile vatandaşlıktan çıkma işlemleri için ayrıca mahkeme kararı gerekmektedir.

Soru: Ben bekar olarak Türk vatandaşlığından çıkma izni almak için müracaat ettim ve kısa bir süre önce de evlendim. Şimdi eşimin soyadını taşıyorum. Yeni nüfus cüzdanı da aldım. Başkonsoloslukta ne yapmam gereklidir ?
Cevap: Yeni soyadınıza göre izin ve çıkma belgesi düzenleneceğinden, yeni nüfus kayıtlarınızın İçişleri Bakanlığına bildirilmesi gerekmektedir. Yeni nüfus cüzdanınızı şahsen veya posta ile Başkonsolosluğa ulaştırınız.

Soru: Ben, eşim ve üç çocuğum ile Alman vatandaşlığına geçme izni almak için başkonsoloslukta işlem yaptırdım. Şimdi ise Alman vatandaşlığına geçmekten vazgeçtik. Ne yapmamız gerekir ?

Cevap: Eşiniz ile beraber başkonsolosluğa gelerek dilekçe verdiğiniz taktirde, talebiniz İçişleri Bakanliğına iletilir.

Soru: Evlilik dışı ve babasının soyadını taşıyan beş yaşında bir kızım var. Kızım ile Alman vatandaşlığına geçmek istiyorum. Kızımın Türk nüfus cüzdanı mevcut. Alman makamları ikimiz adına Vatandaşlığa Alınma Garanti Belgesi düzenlediler. Bu hususta neler yapmamız gerekir ?
Cevap: Çocuğunuzun babasının af kanunundan yararlanarak kızını kendi nüfusuna kaydettirdiği anlaşılmaktadır. İleride herhangi bir sorun çıkmaması için, çocuğun velayetinin Türk Mahkemesince size verilmesi durumunda, birlikte vatandaşlıktan çıkma izni talebinde bulunabilirsiniz. Mahkeme kararı, kızınızın nüfus cüzdanı, kendi pasaport ve nüfus cüzdanınız ve altı adet fotoğrafınız ile Başkonsolosluğa gitmeniz gerekmektedir.

Soru: Türk vatandaşlığından çıkma müracaatı yapınca pasaportum hemen iptal ediliyor mu ?
Cevap: Türk pasaportu, kesin çıkma belgesi alınana kadar iptal edilmez.

Soru: Benimle birlikte çocuğumun da T.C. vatandaşlığından ayrılabilmesi için eşimin muvafakatı yeterli midir ?
Cevap: Eşiniz vatandaşlıktan çıkıyor ise, eşinizin muvafakat vermesi, çocuğunuzun vatandaşlıktan izinli olarak çıkması için yeterli değildir.

yukariya dogru cek

{[warnOptionsBox]}

EGER SIZLERE YARDIMCI OLDUYSAM NE MUTLU BANA...TEKRAR ZIYARETINIZI BEKLERIZ
Ziyaretci
0 Üyeler ve 2 Misafirler Baglilar.

yeni üyemiz olarak hosgeldiniz: halildanaci
giris yapanlar
online üye sayisi

Forum istetistikleri
Forumun var 1058 konular ve 1447 yorumlar.

Bugün0 üyelerimiz burdaydilar:

{[plusone_js]}
Xobor Ein Kostenloses Forum von Xobor.de
Einfach ein Forum erstellen