. facebook
.
{[facebook_like_220]} {[plusone_m]} {[twitter_button]}

KOZAN’LI OLMAK./ BEKIR MURAT

icinde Bekir Murat Yazilari .
gönderen kozanliyizbiz • En iyi Kozanli hemserimiz | konular üye uyarma

KOZAN’LI OLMAK.
Saygıdeğer Kozan’lı dostlarım.
KOZAN’lı olmak (kendi adıma) faklı bir duygu. Çocukluk yıllarımı yaşadığım, gençlik yıllarımı yaşamak için pek zaman bulamadığım Kozan köyümüz hakkında bu günlerde çok şeyler yazılıp konuşuluyor ve yazılıyor. Görüşlerine ortaya koyan, konu ile ilgili fikir beyan eden herkese saygı duyuyorum. İşte demokrasi kavramının güzelliği.
Köyümün tarihçesine kısaca değinmek istiyorum. 1243 Kösedağ Savaşından sonra Anadolu Selçuklu Devleti dağılır, beylikler dönemi başlar. Çukurova (Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep)’da kurulan Dulgadıroğulları (Dulkadir) Beyliği bölgeyi imar eder, eğitim ve kültür yönünden üst düzeye çıkarır.
Osmanlı Devleti Anadolu’da Türk birliğini sağlarken, Yavuz Sultan Selim Han Mısır seferine çıktığında (1516) adı geçen beyliğin topraklarını Osmanlı Devletine katar, beyliğin yönetimine son verir, ulema, alim ve bilginleri İstanbul’a gönderir. Kendiside yoluna devam ederek, Suriye, Filistin ve Mısır’ı fetheder, ‘’Halife’’lik Osman oğullarına geçer.
Dulgadıroğulları beyliğinden sonra Kozan (Adana), Elbistan (Kahramanmaraş) yöresinden birkaç aile Kayseri, Yozgat (Boğazlıyan, Çayırşehri)’a gelir yerleşir. İşte bu gelenler arasında benim köyüm Kozan’ a da gelip yerleşenler de vardır.
Kozan’a yerleşen bu eğitimli aileler İmparatorluk döneminde bölgenin tarım ve hayvancılığını (Tımar Sistemi) yönettiler, güvenliğini sağladılar, eğitim ve kültür hayatını şekillendirdiler.
Birinci Dünya Harbine asker gönderildiği, Kurtuluş Savaşında köyümüzden de asker gittiği bilinmekte. (Rahmetle andığımız Ümmetin Oğlu, şu an ismini hatırlayamadığım iki kişi daha).
Cumhuriyet döneminde köyümüz bilindiği gibi çevrenin eğitim, kültür ve sosyal hayatına önemli katkılarda bulunmuş, cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmıştır. ‘‘Şeriatın kestiği parmak acımaz.’’, ‘‘Ya devlet başa, ya kuzgun leşe’’ düsturundan hareketle her zaman hukukun üstünlüğüne inanmış, devletinin yanında yer almıştır. Gün gelmiş merkezi bütçeden en ufak katkı almadan birçok işi köylümüz kendisi yapmıştır. Bunları anlatmama gerek yok, zaten herkesin bildiği konular.
Bu tarihi akıştan sonra gelelim güncel konuya;
18 Mart 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde yakın komşu köyümüz Curali’ye belediye teşkilatı kuruldu, üç dönem (1999, 2004 ve 2009) belediye seçimleri yapıldı. Bu belediye teşkilatının köyümüz Kozan’a bir yardımının olduğunu (bağışlayın yanılıyor olabilirim) hatırlamıyorum. Keşke olabilseydi.
06.12.2012 Tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan ‘‘On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’ ile nüfusu 2.000’in altında kalan belde belediyeleri kapatıldı.
Şimdi komşularımız belediyenin tüzel kişiliğini Kozan’ımız ile birlikte hareket ederek kurtarmaya çalışmaktalar. Kendileri elbette haklı, çalışmalarından dolayı da kendilerini kutluyorum. Köyümüz Çandır, Curali, Çayıralan arasıda sanki bir şamar oğlanı. İşleri düştüğünde kapımızı çalarlar.
1991 yılında Çandır ilçe olma yolunda çalışırken ben Çayıralan’da idim. Zamanın ihtiyar heyetine, ileri gelenlere durumu anlattım, Çandır’a gitmenin köyümüze fayda getirmeyeceğini dilimin döndüğünce anlattım, bilindiği gibi sonuç ortada. Köyümüzde birçok işsiz var, Çandır kamu kurumunda Kozan’dan bir personel var mı? Ben bilmiyorum. Bilen dostumuz varsa beni bilgilendirir ise sevinirim, bir işsizimize iş imkanı verildiği için.
Belediye hizmetlerinin avantajını görmezlikten gelemeyiz ama bu imkanların eşit oranda sunulacağı uzak bir ihtimal. Keşke, ilgili kanun bu tür birleşmeleri uygun görmeseydi. Şimdi biz bunları tartışıyor olmayacaktık. Birleşme gerçekleşmeyince (Umarım ben yanılırım, böyle bir şey yaşanmaz) kırgınlıklar, dargınlıklar olmaz. Yine ilkokul yıllarında büyüklerimizin (Kozan ve Curali den olan öğretmenlerimizin temelini attığı) liderliğindeki kurulan arkadaşlıklar, dostluklar zarar görmez. Kimse rahatsız olmaz inşallah.
Bu tür konulardan köyümüzün ve saygıdeğer köylülerimizin zarar görmemesi dileklerimle, muhtarlık sisteminde de iyi bir yönetimin olduğunu biliyoruz.
Herkese sağlık ve huzur dolu günler diliyorum.
Bu arada Kemal Çamsarı kardeşimizin de başı sağ olsun. Evladına ALLAH’ tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
11.12.2012
Bekir MURAT
Boğazlıyan
bekirmurat807@hotmail.com

yukariya dogru cek

{[warnOptionsBox]}

EGER SIZLERE YARDIMCI OLDUYSAM NE MUTLU BANA...TEKRAR ZIYARETINIZI BEKLERIZ
Ziyaretci
0 Üyeler ve 2 Misafirler Baglilar.

yeni üyemiz olarak hosgeldiniz: murat bilen
giris yapanlar
online üye sayisi

Forum istetistikleri
Forumun var 1067 konular ve 1457 yorumlar.

Bugün0 üyelerimiz burdaydilar:

{[plusone_js]}
Xobor Ein Kostenloses Forum von Xobor.de
Einfach ein Forum erstellen